$15 från vt4c - den är rent skräp! Guld och allt, "Excellent quality switch" - jo tjena! Efter att ha klurat ut hur den var figurerad (inga anvisningar medföljde) så började jag löda, det mätte rätt och riktigt så långt var allt väl. Men när jag började använda den så skramlade det till i den och ena kanalen dog. Jag plockade isär den och fick se att ett av de pyttesmå blecken som utgör själva kopplingen hade lossnat och deformerats. Jag har nu pysslat med den hela förmiddagen, jag kan få den att fungera ett kort tag - men switchar man ingång ett par gånger så går den sönder igen... Det blir papperskorgen Jag får väl återgå till min gamla tvåvägs-vippa från kjell (30 kr), den fungerar i alla fall.
Det blir således att ge sig ut på jakt efter något som är seriöst. Tips på välbyggda ingångsväljare/switchar (2-pol, min 3-läges) som fungerar bra i hifisammanhang önskas! Prisklass? max 300 pix.
Hmmm, ja det får nog bli en sådan Elma-switch. Elma ska ju vara bra kvalitet och jag lurar lite på att uppgradera volympoten i framtiden, kanske det blir Elma även där.