HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 Bildreportage - Teknik & DIY
 Pix - Projekt Pukor & Trumpeter. Dagboken
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 85

pix
200.000-klubben

4228 Posts

Posted - 2025/07/14 :  22:19:46  Show Profile Send pix a Private Message  Reply
Bägge kanalerna puchade till klippning, här ca 7W.
2,54 Vpp insignal ger en peak input på 1,27Vp. Ingångsröret (6C45-p) har en bias på 2,1V, så det torde därför vara 300B som klipper först.
En liten skillnad mellan kanalerna kan skönas. Jag misstänker dock att detta kommer av att jag här inte har två identiska 300B rör (dessa är av olika fabrikat och kanske inte av den bästa konditionen).
Fö. Så matchar dc-nivåerna i förstärkaren mellan kanalerna väl.
Som de flesta Single end-förstärkare så är det en av topparna/dalarna på sinusvågen som viker först (när insignalen närmar sig bias-nivån). Och som vanligt när det gäller Single End-förstärkare så sker klippningen väldigt succesivt och mjukt. Så mjukt att det faktiskt är svårt att avgöra vad som är klippning och inte


"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.

Edited by - pix on 2025/07/14 23:09:29
Go to Top of Page

Fuling
DIY-Harry 2006, 200.000-klubben

8351 Posts

Posted - 2025/07/15 :  00:32:41  Show Profile Send Fuling a Private Message  Reply
Ja, Direct Reactance Drive är en extremt smart koppling och vad jag minns låter den bra. Byggde en liten variant med EC90 och 12B4A en gång i tiden som spelade fint trots billigaste sortens järnvaror från Hammond, sen har jag nåt minne av att min gamla 6B4G SET var kopplad så i en period också.

Men, precis som nämnts, är det inte världens mest lätthanterliga koppling. Allt påverkar allt och det räcker med lite oxid i hållaren för ingångsröret för att slutröret ska tappa gallerförspänningen och leva farligt.

Colemans regulatorer har jag fått ett lite kluvet förhållande till. Det blir tyst och det låter bra, men "vanliga" DHT:er i stil med 6B4G och 300B tar väldigt lång tid på sig att bli varma med dessa regulatorer. Större rör med thoriumglödtrådar startar upp på ett par sekunder men speciellt 300B tar så lång tid att jag trodde det var nåt fel första gången jag startade upp mitt bygge.

Experterna är ganska eniga om att glödtrådarna helst ska vara helt varma innan man låter rören dra någon anodström, detta ska då lösas genom att man antingen fördröjer anodspänningen eller håller rören strypta med en ordentlig minusspänning på gallren tills glödtrådarna är redo.
Jag har funderat mer och mer kring alternativ nummer två då inte ens TV-dioder med deras långa uppvärmningstid är i närheten av lika långsamma som 300B med CCS-glöd.

Bonnlösningen är väl egen trafo med egen strömbrytare till glöden så att man kan starta upp den i förväg, men det känns inte riktigt snyggt det heller.

Jag misstänker att DRD-kopplingar är lite känsliga på den här punkten också, med väldigt hög B+ och (ett slags) katodbias ska nog glödtrådarna vara redo innan nåt annat händer.

"För mig påverkar inte priset kabelns elektriska egenskaper och därmed deras påverkan på ljudet"
Go to Top of Page

pix
200.000-klubben

4228 Posts

Posted - 2025/07/15 :  07:09:08  Show Profile Send pix a Private Message  Reply
Jo, uppstarten är nog det mest kritiska i en dc-kopplad förstärkare. Jag har 5U4G som likriktarrör, och den tar ca 30 sekunder på sig att nå full B+.
300B är då varmt och röret leder. Men jag misstänker att drivern (6C45-p) då inte öppnat helt. Följden blir -när inte driven drar sina 20mA, att 300B-gallret ligger lite för högt (och därmed galler-katod-förspänningen för 300B för lågt).
Problemet i detta är att katod-bias-kondensatorn till 300B är specad till 350V, och ser under några sekunder 450V.
Jag observerade detta, redan när jag köpte förstärkaren, för ca 20 år sedan. Men ännu har inget ännu hänt . Men visst. Det är inte optimalt och jag borde byta ut denna konding mot en tåligare.

Gällande glapp (eller trasig) driver så finns det bot.
Om man delar upp katod-resistorn för 300B i två delar (se X i schemat). Och tar ut anodspänningen till drivern mellan dessa två, så flyter gallret i 300B (oavsett vad som händer med driven) aldrig fritt. Man får visserligen en liten lokal feedback, då denna resistor ej får någon ac-shunt, men det behöver ju inte vara något negativt.
Genom att välja hur stor del av spänningsfallet man lägger på den övre, respektive nedre resistorn, så kan man ganska enkelt räkna ut att 300B -händelse av avsaknad av driver, ligger hyffsat inom de 40W anodeffekt som den klarar.
Detta felmode är ju mycket kort, och definitivt inget man missar. Så även om man skulle lägga detta vid 50-60W så skulle man säkert klara både trafos och rör.


"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.

Edited by - pix on 2025/07/15 07:20:29
Go to Top of Page

Fuling
DIY-Harry 2006, 200.000-klubben

8351 Posts

Posted - 2025/07/15 :  08:01:13  Show Profile Send Fuling a Private Message  Reply
Ja precis, genom att tappa av katodmotståndet på det viset blir kretsen betydligt säkrare. På nån gammal DIY-sida hette den ena kopplingen "monkey" och den andra "free lunch" har jag för mig.

Det går att göra ytterligare en finess genom att dra ingångsrörets katod till en avtappning på slutrörets katodmotstånd, då slipper man en avkopplingskonding men jag inbillar mig att man får lite positiv DC-återkoppling i kretsen på det viset.
Om strömmen genom slutröret ökar så höjs katodspänningen till drivröret som då drar mindre ström genom drosseln så att slutrörets gallerförspänning minskar och det drar ännu lite mer ström...Tjernobyl...

"För mig påverkar inte priset kabelns elektriska egenskaper och därmed deras påverkan på ljudet"
Go to Top of Page

pix
200.000-klubben

4228 Posts

Posted - 2025/07/15 :  13:45:04  Show Profile Send pix a Private Message  Reply
Har gjort lite mätningar:
Brusgolvet för mätutrustningen


Brusgolvet med förstärkaren påkopplad


FFT höger kanal vid 1W i 8R last


FFT vänster kanal vid 1W i 8R last


Dist per frekvens höger kanal vid 1W i 8R last


Frekvenssvar höger och vänster kanal (ca 10-30kHz)


Dist per frekvens vänster kanal vid 1W i 8R last

"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.
Go to Top of Page

Ryssen
100.000-klubben

8994 Posts

Posted - 2025/07/15 :  16:20:32  Show Profile  Visit Ryssen's Homepage Send Ryssen a Private Message  Reply
quote:
Frekvenssvar höger och vänster kanal (ca 10-30kHz)


Vad klarar själva pickuppen att återge då?

Learning by burning..
You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
Go to Top of Page

pix
200.000-klubben

4228 Posts

Posted - 2025/07/15 :  16:38:24  Show Profile Send pix a Private Message  Reply
@Ryssen
Jag har blandat inlägg för grammofonförstärkaren och nu senast, reparation av ett 300B-slutsteg. Ber om ursäkt om jag förvirrat

Men på din fråga om pickupens frekvensomfång så skall ZYX R100H klara 10-80KHz (- 3dB). Jag spelar även med en Dynavector Carat Ruby som är specad 20-50KHz.

Nu tror jag inte att dessa siffror är så viktiga, då mina gamla öron troligen ligger i 30-15KHz området
Viktigare då är med vilken snabbhet pickupen klarar av att hantera impulssvar. Och på ett sätt så är ju dessa två parametrar sammanlänkade.

"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.
Go to Top of Page

Ryssen
100.000-klubben

8994 Posts

Posted - 2025/07/15 :  16:49:27  Show Profile  Visit Ryssen's Homepage Send Ryssen a Private Message  Reply
Såg det nu..Nej phonosteget lär ju inte ha en utgång på några watt...

Learning by burning..
You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
Go to Top of Page
Page: of 85 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.75 sekunder. Snitz Forums 2000