Author |
Topic  |
McGyver
Member
    
1737 Posts |
Posted - 2008/08/10 : 11:54:49
|
Som vanligt pratas det äpplen och päron!
quote: Inte kommer jag lära honom att tillverka sprängämnen nu vid 6års åldern, men det är inte fel att ha de teoretiska kunskaperna lite senare i livet.
Den blandning som används till brand-/rök-bomben är explosiv! Nej,inte som de andra mixerna som antyts men dock - i "rätt" förpackning kan den orsaka en rätt bra smäll med spliterskador m.m. som följd! Även om vi "bara" pratar rök-/brand-bomb -Vad har en 6-åring för nytta av detta!
Det finns även ett nu i meningen, som antyder att sprängmedel kommer senare i utbildningen!
I dagens samhälle, varför behövs denna kunskap?
Jag tycker det är en stor skillnad på att lära barn hantera saker som finns i deras omgivning mot att intruducera helt nya farliga sådana.
Finns det sprängmedel och skjutvapen med i bilden så -BRA, lär barnen hantera dem! Om inte så ta ungarna till en skytteklubb om de vill prova på att skjuta och sprängmedel får de vänta med till lumpen eller någon kemilektion!
Det fanns t.ex. vapen med i min uppväxt, och jag fick lära mig m.h.a. ett luftgevär hur de skulle bäras o.s.v. men absolut inte röra de riktiga sakerna. Detta gjordes senare när jag var 15-år (lägsta tillåtna åldern)i den lokala skytteklubben efter en rigorös säkerhetsgenomgång.
Kunskap tycker jag skall uppmuntras, men innom områden där den är relevant!
Som vuxen ställer jag mig frågande till vad som hade hänt om jag under mina tonår ställts inför en situation som krävt starkt våld. Vår tränare (tränat kampsporter under många år) lärde oss "knep" att oskadliggöra en angripare så effektivt som möjligt. I bästa fall hade man orsakat bestående men och i värsta fall....ja, ni förstår. Denna kunskap var helt idiotisk att lära ut och även om den säkert har räddat någon, så är jag övertygad om att den skadat desto fler!
Vi pratar inte om rätten att utbilda våra barn här, utan om vad vi utbildar dem i! 
/R |
The probability of someone watching you is proportional to the stupidity of your action. - A. Kindsvater |
 |
|
ohmega
Member
    
4651 Posts |
Posted - 2008/08/10 : 12:14:59
|
Va?...man undrar om en del varit barn?
Alltså...det spelar faktiskt inte så mycket roll att föräldrar tillåter och förbjuder...för de flesta "Kalle 10 år" så finns det få saker som smäller så högt som sådant som smäller... ...å detta fixar man till på ett eller annat sätt. Sådant har ju iofs jag aldrig hållt på med *vissel*vissel* 
|
Medlem i klubbstugan SVAVEL - "Vi kör så det ryker" Mitt Hifi-intresse är ingen prylhobby - det är en materialsport :) Anläggning: DVD-Denver + Naim Nait2 + Epos ES11 OCH FT-1600 MkII + 200 CD-skivor |
 |
|
ILLY
HiFitraktör
    
1325 Posts |
Posted - 2008/08/10 : 13:37:12
|
Kan inte låta bli att småskratta åt ironin i att någon som kallar sig "McGyver" skriver "varför behövs denna kunskap?". Alltså, absolut inget personligt angrepp, tyckte bara det var lite smålustigt!
Jag var nog inte mer än 11-12 år när jag kom över ett exemplar av "The Anarchist Cookbook" och lusläste den. Som tur var, så är det i stort sett omöjligt för en svensk 12-åring att få tag på många av ingredienserna som används i de recepten. Man kan nog säga att jag vid den åldern var ganska besatt av att spränga saker i luften och skapa så stora rökmoln som möjligt. Årets höjdpunkt var när vi fick kasta gamla sprayflaskor i påskbrasan hos en kompis morfar. Är fortfatande en aning bitter över att min storebror kom hem och desarmerade min finaste skapelse, precis innan jag skulle detonera den...
Så om jag utgår från hur jag själv var som barn, så förstår jag Cirklomanen, att han vill vara med när hans pojk vill utforska det området. I mitt fall vägde förbud och bestraffningar lätt, jämfört mot upptäckarlusten. Hade jag väl bestämt mig för att prova något, så genomförde jag det och tog konsekvenserna om jag blev upptäckt.
Att det sker på barnens initiativ innebär för mig hela skillnaden. Det är bättre att spela med och se till att det sker under kontrollerade former och ingen skadas. Hoppas att de snart tröttnar och hittar ett annat intresse. |
Militant cyklist. |
 |
|
McGyver
Member
    
1737 Posts |
Posted - 2008/08/10 : 14:03:19
|
Lugnt, tar det inte som påhopp, "MacGyver" byggde faktiskt bomber av kottar! 
Bara för att många gjort något (och klarat sig) betyder inte att det är rätt och något man för vidare till sina barn!
Jag tycker det är fantastiskt att alla här verkar ha barn som vet exakt var gränsen går i så unga år - statistik visar ju på raka motsatsen!?
Har själv två döttrar, så jag slipper förhoppningsvis just denna biten med saker som smäller.
Det kanske finns en anledning till att saker blir förbjudna och allt var inte bättre förr!
Vi är överens om att vi aldrig kommer att bli överens om detta!
/R
P.S. I 5-6:an fick vi se bilder från akuten på barn som "lekt med bomber" - vad jag vet, så pysslade ingen i vår klass med kemiexperiment efter detta! D.S. |
The probability of someone watching you is proportional to the stupidity of your action. - A. Kindsvater |
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
Posted - 2008/08/10 : 23:37:57
|
Min favoritbok när jag var i 10-15 års åldern var "Experimentbok för pojkar" av Sven Nordlander. Ett mästerverk! Den skulle antagligen förbjudas idag med hänvisning till någon mystisk terroristlag. Jag fick tag ett ex på Tradera för ett par år sedan, så nu har jag alla recepten igen. |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
Circlomanen
Semesterfirare
    
9880 Posts |
Posted - 2008/08/11 : 08:31:05
|
quote: Jag gillar dina tokerier med dina barn, Johannes. De kommer att bli, är redan, trygga människor.
Tack Marina! Sånt är kul att läsa. 
johannes.
|
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
Posted - 2008/08/11 : 18:59:57
|
quote: I 5-6:an fick vi se bilder från akuten på barn som "lekt med bomber" - vad jag vet, så pysslade ingen i vår klass med kemiexperiment efter detta!
Tur att inte jag fick se sånt, då hade jag ju aldrig fått tillfälle att göra alla spännande kemiexperiment utan antagligen varit rädd i stället. Hade väl spelat fia med knuff för att skingra tristessen något kanske.  De där experimenten ledde vidare till min kemiutbildning och många års arbete i den livsfarliga processindustrin. Vi tillverkade bland annat gas och bensin - farligt som tusan!!!!!  |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
Edited by - Bernt Jansson on 2008/08/11 19:00:59 |
 |
|
Topic  |
|