Någon som har koll på vad det ungefärligen kostar att frakta hifi från Storbritannien med ex. UPS, DHL etc.? Förstår att det beror på vikt, värde etc. Men finns det några riktlinjer man kan förhålla sig till vid köp privatperson till privatperson?
Generellt tycker jag det har blivit snordyrt att skicka grejor från UK hit. Mina bongotrummor skulle kosta 1200kr att skicka hit (dom vägde iofs en del.. 22kg..) så dom hämtade jag hem själv istället. Min lilla Lavry DA10 kostade 770kr med tracking och försäkring med parcelforce. Dock funkade inte trackingen. Men den kom hit iaf.
År 2005 så skickades min Rotel 1068 hit för ett par hundra om jag inte minns fel.
Men jag gled kanske lite bredvid din fråga...
Klubbmästare eoJeud - Kontakta mig eller Anton om ni vill bli medlemmar Min medlemstråd
Helt rätt som CH säger att det blir betydligt billigare om du kan boka genom något företag. Ett annat tips är att söka lastbilstransporter genom andra företag än de stora jättarna. Det finns hur många som helst men alla handlar inte med privatpersoner. Skillnaden i lev. tid blir ofta bara några dagar.
Två intressen är musik och ljud. Jag strävar mot att förena dem.