Author |
Topic  |
Erik Andersson
Member
    
1950 Posts |
Posted - 2006/10/28 : 11:17:51
|
Palm: Då lämnar vi högtalarna därhän. Om det grötar sig vid komplex musik kan detta bero på gallerström i slutröret,detta är oftast en följd av att fast bias användes. Jag säger inte att det är det utan att veta vilken förstärkare det gäller, men de flesta triodförstärkare är konstrurerade på detta sätt. Se fö mitt tidigare inlägg på denna tråd.
|
Medverkade till den nya "rörvågen" på 1980 talet erikasson@telia.com
|
 |
|
svejk
NA addikt
    
3505 Posts |
Posted - 2006/10/28 : 12:28:19
|
Vilka 300b steg är bra, kanske lite mer tips. Är även intresserad av vilka 300b rör som är shysta, har någonstans hört att dom har riktigt lång livslängd stämmer? |
pryttlar http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27255 Sugen på att lyssna? Skicka PM Svejk |
 |
|
palm
Member
    
371 Posts |
Posted - 2006/10/28 : 12:53:42
|
Det var ett par silver night MK2 som jag skerv förkortat till SS Jag vill vel helt enkelt spela lite högre än många andra med 300B rör gör. |
Palm |
 |
|
Lech
Member
    
1353 Posts |
Posted - 2006/10/28 : 13:11:07
|
Svejk Vilka steg är bra ?? svar många Nämner några som jag har lyssnat på ger samtidigt en vink av min högst personliga upplevelse
Audion, Edision, Anderson. MKT BRA PRISVÄRDA Kora MKT BRA INTE PRISVÄRDA JJ-Electronic SUPER PRISVÄRDA SHINDO SUPER INTE PRISVÄRDA KINESER DÅLIGT BILLIGT :::::
Efter som vi har ett proffs på forumet så får han rätta mig för har mitt förtroende och mer kunskap.
MVH Lech   |
Analog,purist,fanatiker Allt var inte bättre förr,men det mesta. |
 |
|
Erik Andersson
Member
    
1950 Posts |
Posted - 2006/10/28 : 15:02:06
|
En sak som oftast förbises är högtalarkabeln vid anslutning till förstärkare med liten effekt. Det är mycket viktigt att den är så lågresistiv som möjligt. Här skall all effekt tas till vara och ej eldas bort i kablar. Själv har jag sedan lång tid löst problemet medels att använda tjock multiledarkabel där jag tvinnat ihop samtliga ledare till en och lyckats löda in dem i en banankontakt. Jag använder en kabel för varje pol. Lite klumpigt kanske men det fungerar bra. |
Medverkade till den nya "rörvågen" på 1980 talet erikasson@telia.com
|
 |
|
Erik Andersson
Member
    
1950 Posts |
Posted - 2006/10/28 : 15:17:21
|
Palm: Audion Silver Night mono har jag hört driva högtalare som Snell type A, Respons, Magneplanar tympani,Quad ESL 63 mm utan problem och högt, inte 120 Db kanske men vem spelar så högt? Det är någonting här som inte stämmer, men jag kan tyvärr så här över forumet inte peka på vad det är.Det vore mycket intressant att utreda. |
Medverkade till den nya "rörvågen" på 1980 talet erikasson@telia.com
|
 |
|
EngelholmAudio
Member
    
8209 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 17:26:53
|
quote: Engelholm kommer säkert att bli en klok man framgent och skaffar sig den erfarenheten,samtidigt som han åldras med vishetens sundhet.
En sundhet från Engelholm som kanske kom från lite erfarenhet är att aluminum skelletten till hans byggda högtalarna inte blev speciellt bra. Dessa lik står i flertal garderober på Al svetsverkstäder i norra Halland. Trots Thiel komponenter inget att ha till Hifi. Bruks hifi kanske för dom finns på bruken.
Vilket pahopp! 
|
Äger, driver och är engelholm audio (i Blekinge). Egna produkter, Krell, ARC. Akustikkonsultation medelst Svanå's produkter. Bara för att det går att hänga på väggen betyder det inte att den har bra akustiska egenskaper som främjar musikupplevelsen!
|
 |
|
Ranefjord
Member
    
422 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 17:45:45
|
Jag spelade mina ref-treor (ca86db) med en 12W Audion Sterling (singelend-kopplad) under en lång tid. Funkade kanonbra. Den förstärkaren var mycket mycket bra på att plocka fram känslan i musiken, samt djupledsinformation i inspelningar. Manley Stingray som jag har nu, är nästan lika bra (riktigt sjukt nära faktiskt) på de punkterna, trots sina 2x4 EL84 med manuell bias. I mina öron har Manley Stingray en hel drös med andra ljudmässiga fördelar förvisso, men 12W räckte fint och gör det garanterat nu också.
Givetvis är det en fråga om 'hur' man lyssnar, vad man prioriterar och hur högt man ska spela. Jag spelar lägenhetshögt. Där räcker 12W lätt. Mina 40W känns som overkill, men samtidigt älskar jag soundet i Manley... så jag får väl stå ut med ca 30 onödiga extra watt... Jag bryr mig ju trots allt bara om det subjektiva resultatet.
Tubes Rule? You bet! |
Snoogens |
 |
|
Erik Andersson
Member
    
1950 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 18:06:45
|
Ang.Audion Sterling (MK1). Under min tid med Audion i England sände vi ett ex av nämnda förstärkare för test i ett Hi-Fi magasin. Efter c:a 2 veckor ringe vi dem och frågade hur det gick. De gillade inte förstärkaren så där speciellt. Vi frågade då vad som felades. Svaret var "Den placerar artisten framför bandet" Vi frågade då "var skall artisten annars stå". Det hade de inget svar på. |
Medverkade till den nya "rörvågen" på 1980 talet erikasson@telia.com
|
Edited by - Erik Andersson on 2006/10/30 18:07:48 |
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 18:13:13
|
Erik, det var kul!    |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
Ranefjord
Member
    
422 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 19:43:56
|
Erik: Underbart! :-) Jag rankar fortfarande Audion Sterling mycket högt. Silvernight (SET) har jag faktiskt inte hört än, men det är samtidigt bara skönt att ha mer att se fram emot.
Jag är förtjust i en hel del 100+W förstärkare skall erkännas. Men det är inte wattantalet som varit avgörande, utan prestationen på normala lyssningsnivåer. 5W, 100W 1000W... för mig är det likgiltigt. Att man minst skulle behöva 100W för att uppnå allaroundstrecket verkar mycket mycket märkligt. Det är definitivt inga Ref-treor, Quadar eller Carlsson som använts vid bedömning. 12W klarade jag mig på. Kanske hade 8W räckt? Ja, jag spelar allt från Sonic Youth till Opus3. Nej, jag fyller inte en idrottshall, men jag fyller mina 30kvm gott och väl. Jag hörde föresten Quad ESL988 för ett tag sedan med någon extemt liten 2A3-förstärkare. Ja, det funkade.
|
Snoogens |
Edited by - Ranefjord on 2006/10/30 19:45:36 |
 |
|
eliot
Member
    
1398 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 20:16:43
|
quote: De gillade inte förstärkaren så där speciellt. Vi frågade då vad som felades. Svaret var "Den placerar artisten framför bandet" Vi frågade då "var skall artisten annars stå". Det hade de inget svar på.
   |
'A man will occasionally stumble over the truth, but most of the time he will pick himself up and continue on.' Winston Churchill
Min anläggning: Simon Yorke, CAT, Jadis, Acapella |
 |
|
martinsson
100.000-klubben
    
3311 Posts |
Posted - 2006/10/30 : 21:07:29
|
quote: Efter som vi har ett proffs på forumet så får han rätta mig för har mitt förtroende och mer kunskap.
Lech, stå för dina åsikter, vem skulle kunna rätta dig? Dina egna uppfattningar är väl ändå dina och ingen annas.
Det är farligt lätt att halka dit och se ner på andra i sin egen övertygelse, det har man ju tyvärr själv lyckats med, och det blir lika tokigt varje gång, rörsteg på några watt kan säkerligen ge en trevlig upplevelse, precis som 100+W transistor, jag ser inga motsättningear i detta, det är ju helt upp till lyssnaren att avgöra för sig själv, vitsen med detta är väl somsagt att ha kul och att gå sin egenväg för att nå dit.
|
martinssons DIY funderingar och projekt - http://www.martinsson.cc/blog/ |
 |
|
Lech
Member
    
1353 Posts |
Posted - 2006/11/04 : 21:35:57
|
Visst står jag för mina åsikter. Jag är enkel spårig när det gäller Rör framnförallt SET i de bästa formationer. Har gjort en lång vandring genom livet som kostat allt för mycket genom felsteg som Krell, ML och Vincent. Burmaister och liknande passar bäst i datorvärlden och det är inte min grej. Har också förbrukat diverse Harman Kardon inklusive Citation. Hade en LUXMAN 5 M 05, kraftverk som höll på att blåsa rent här i huset. Ruskigt.
Men jag har alltid återkommit till Triodernas Värld. Topp of the line Shindo lär jag nog aldrig nå för pensionåldern närmar sig. Jag stannar på 2:a plats med JJ-322.
MVH Lech     |
Analog,purist,fanatiker Allt var inte bättre förr,men det mesta. |
 |
|
Cliffan
Member
    
473 Posts |
Posted - 2006/11/05 : 16:08:29
|
Har haft ett antal edison konstruktioner och även en audion sterling mk1, den sistnämnda kunde jag inte hitta nåt klagomål mot, den spelade på ritkigt fint, och folk undrade om det verkligen var "den där lilla" som spelade, riktigt kul!
Men när jag bytte bort den mot en Edison Triod med 300b så visst blev det skillnad, trioden passar tydligen mina högtalare ypperligt.
Jag har också gått den långa vägen och tidigare haft tunga effektmonster till transistorsteg på några hundra watt, och är nu nere på 300b-nivå. Jag har verkligen försökt sluta med rör, men det har alltid slutat med att jag har bytt tillbaka efter någon eller några månader.
Huvudsaken är att alla är nöjda med sitt ljud, såväl den rörfrälste SET-lyssnaren som för dem som kör med stora effektstarka rör-och transistorsteg. Det finns många vägar till välljud, och alla tycker att de har "rätt".
Jag har ju själv en SET och tycker att inget jag hört har kommit i närheten, men jag har å andra sidan mycket jobb om jag ska plöja igenom alla fina transistorsteg som finns... |
Rör... |
 |
|
svejk
NA addikt
    
3505 Posts |
|
Lech
Member
    
1353 Posts |
Posted - 2006/11/09 : 18:50:18
|
Det är inte bara magi,det är religion. Som alla religioner blir det en livs stil. Denna 300B livs stil står över allt om den är rätt förpackad och kopplad som i JJ 322,323 mfl.
Skillnaden i religionen är att vi samlar inte in kollekt utan fixar det själva.
Halleluja möten varje gång vi lyssnar i våra salar.
BR Lech     |
Analog,purist,fanatiker Allt var inte bättre förr,men det mesta. |
Edited by - Lech on 2006/11/09 18:51:10 |
 |
|
Topic  |
|