De är baserade på ICEPower 250ASP med inbyggd switchad nätdel.
Man slås av det lugn och myller av detaljer som man aldrig hört förut. Man hör hur tex hur gitarrsträngar lätt slår mot banden på gitarrhalsen. Ett exempel är John Lee Hookers - Chill out. Man hör tydligt hur hans gitarr har varit med ett tag på de två första spåren. De som någonsin spelat på en sliten gitarr vet vad jag menar.
Jag tror aldrig jag har hört detta hos någon förstärkare oavsett prisklass!
Om någon är ute efter detaljerad återgivning så måste ni bara lyssa på ICEpower baserade stärkare som Embla, Clarity Audio mm.
Jag använde tidigare ett Mondial Design Acurus 3x100 watt slutsteg. Jag har även ett Rotel RB991 liggandes men jag tycker Acurus steget låter bättre.
Som försteg använder jag ett Meridian G68 och för tillfället en Sony DVP-S7000 som transport till G68ans FIFO och uppsampling. Allt spelas upp via Ino pi60 högtalare.
Känner du att du vill inbjuda till lyssningsträff så säg till Både pi60, ice och meridians sortiment har jag varit nyfiken på ett tag. För tillfället ligger nog alla dessa en bit över min priskategori dock.
Jag försbeställde mina monosteg, och fick en hel del rabatt på grund av detta. Jag rekommenderar att du mailar Tom på Embla, helschysst kille som ger mycket bra service.
Iffe, Lyssningsträff innebär att jag måste städa = för jobbigt. Om jag får tummen ur någon gång ... kanske. Jag har dock inget emot att ta med monostegen till någon lyssningsträff. De är ju inte direkt klumpiga .. 4 kilo styck :)