Har ett par studiomonitorer med 8.75" bas-/mellanregelement och funderar på att bygga ett par och köra med aktiva filter. Har hört peerless kända DT 115 och är förälskad i den diskanten. Har dock hört lite gott om ett par vifamodeller men aldrig jämfört. Jag söker tips för elementen. Lådan är tilltänkt att vara liten, portad och med 8" element. Från 50Hz till 20kHz +- 1 lr kanske 2 db. Kom nu ihåg att det inte får bli tokdyrt då det finns aktiva monitorer som låter svinbra för ett par tusen :-)
( Är dina SM´s Mackie HR824** ?? Nej, nu vet A*! Behringer Thruth***, eller hur!? Mackie har iaf än billigare Vifa-element än Earthwork´s d:o ( kan dock vara bättre versioner av orginal-elementen så ev haltar jämförelsen( 1st hel del ;)))
Visst är den trutharna jag har. Ville ha mackies 824, så klart, men av ekonomiska skäl blev det behringer truthar som jag tycker låter jävligt likt 824:orna men för en 4:del av priset!
Menade du att mackie använder vifa?? Hur vet du det isf?