quote: Hej björn jag jämförde inte deras ljud gentemot varandra, sa bara att jag tycker bägge låter bra men att jag inte jämfört dem gentemot varandra varför jag inte ska uttala mig, men att bägge låter jäkligt rba kan jag säga om de gjort det oavsett hur olika anläggningarna är. Björn
Jag får be lite om ursäkt för min reaktion då jag läste ditt inlägg lite för snabbt! Efter att ha läst det ännu en gång, så förstår jag bättre vad du menade.
Jag har hört Cremonan på Frankfurtmässan. Den låter mycket bra om man sitter i mittposition. Sweetspoten verkar vara ganska snäv. Det var väl därför som det endast fanns 2 stolar i visningsrummet. Och riktigt bra lät det bara på den ena stolen. Det var förstås lite trångt och stökigt, och det här med att lyssna på mässor kan ge fel intryck, och jag fick besöka rummet 4 gånger innan jag fick en chans att sätta mig så att jag verkligen hörde hur det lät.