Mitt system idag! * CAV A10 Stereoförstärkare. * Cambrigde Audio DAC3. * Sony CDP-XB930 Cd spelare. * Aurum Cantus Lesiure 2se Högtalare. * Kinesisk signalkabel med CAV logga. * Neotech NS-1965 Högtalarkabel.
Nu har det skett ett par uppgraderingar igen. Ny förstärkare och nya högtalarkablar. Ny signalkabel blev det åxå när det följde med en ordentlig sådan med förstärkaren..
Nu har man Kinesisk Förstärkare, signalkabel, högtalarkabel och Högtalare!!
En engelsk DAC har införskaffats att ha mellan min japanska Cd och min Kinesiska stärkare!!
Numera ser det ut så här!!! :D
Kommer mera bilder!!!
Översiktsbild på hur det såg ut förut!!
Stereon.
Högtalarna.
Diskanten + mig!!
Stereoracket!
Mitt system som det såg ut förut. * Vincent SA-T1 förförstärkare. * Mcintosh MC-7100 Slutsteg. (2 st) * Sony CDP-XB930 Cd spelare. * Mourdaunt Short MS 908 Högtalare. (bild kommer) * RG 62 Signal kabel Cd-->Försteg-->Slutsteg. * IXOS Bi-Wi Högtalarkabel.
Bara för att man lyssnar betyder det inte att man hör.....
Det här var helt i min smak - snygg bild på snyggt försteg. McIntosh har en underbart diskret design som är helt unik. Jag gillar dem. Har du monokopplat slutstegen eller kör du biamping?
Tycker också Mcintosh stegen är hur läckra som helst! Ska man ha det bästa så kanske man får strunta i designen i endel fall men jag själv tycker design hör till och jag antar Mcintosh stegen gör massor med nytat mer än att bara se otroligt snygga ut?
Ja stegen är inte bara vackra de låter bra dessutom! Detta är Mcintosh då minsta stereosteg som lämnar 2*100W eller 1*300W Mono. Jag kör för tillfället monokopplat men ska prova att bi-ampa när jag fixat ett extra par lågnivåkablar. De kostade kring 20.000:-/st nya har jag hört. (ej bekräftat) Jag betalade 16.000:- för båda för 3 år sedan. Såg för övrigt att Stereo-Karlstad har ett sådandt steg till salu för 7000:- Bara att slå till om de har det kvar tycker jag!
Bara för att man lyssnar betyder det inte att man hör.....
TiGgR:Snygg anläggning, Mcintosh:en är grymma. Mordaunt Shorten, hur är ljudet i dom? Jag har ett par gammla MS300 men söker efter nytt/beg eller bygga. Obeslutsam Kan väl säga att dom gammla MS300 orna hade ett väldigt bra mellanregister men inget direkt driv i basen vilket jag saknar idag.
Mvh Henrik
HenrikL Om det inte går att laga med silvertejp så är det trasigt :-P
Slutstegen är ju byggda för att vara monterade i rack!! Så på undersidan är det ett stort hål i plåten där kylflänsarna sitter så luftflödet är riktigt bra genom bägge stegen, men visst vore det bättre att ha dem stående var för sig.
Bernt: Titta på bilden av mitt rum uppe till vänster så ser du några skivor i.a.f.
Bara för att man lyssnar betyder det inte att man hör.....