HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 HiFi-diskussion
 Ljudkvalitet enligt P3
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

miaber
Member

1345 Posts

Posted - 2013/04/11 :  21:19:12  Show Profile  Visit miaber's Homepage Send miaber a Private Message
Suck. Tråkigt att tråden blivit så off topic. Jag ville delge er den bilden av "bra" ljudkvalitet som P3 sprider till sin målgrupp, inte ha någon infekterad djävla debatt om public service vara, eller inte, eller någon slags snedvriden pajkasting mellan personer som har olika uppfattning om att det är ok (eller inte) att bli bestulen på hifi-utrustning för att pengar ska skänkas till diverse organisationer. Ibland verkar det som om folk här söker konflikter.
Vi har väl ett gemensamt intresse, och det är väl därför vi skriver/läser inlägg här? Bakom våra nicks har vi nog ganska olika uppfattningar om det mesta (politik, religion, sexuell läggning, etc) utanför musik och tillhörande teknik.
Om någon vill skriva någon annan här på näsan vad denne skall tycka i ämnen utanför vårt gemensamma, hoppas jag att admin går in och sätter ned foten.

Kramas istället.

http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50098
Go to Top of Page

ekman
Member

270 Posts

Posted - 2013/04/11 :  23:15:45  Show Profile Send ekman a Private Message
Eller så är det kul att se medlemmarna för vilka de verkligen är för en gångs skull ;)
Go to Top of Page

levande
200.000-klubben

2054 Posts

Posted - 2013/04/12 :  00:05:46  Show Profile  Visit levande's Homepage Send levande a Private Message
Hiphopen upplever jag ej som negativ, kanske han/de menar att det krävs lite mer "full register" i basen för att den skall komma till rätta i många av dess låtar.
Men alla dessa låtar kräver ju inte så ljup bas men kan säkert upplevas basfattiga i många stereos med mp3, små högtalare, eller andra akustiska bedrövelser
Jag har "hajkat" i på ett par bananskal men hoppas denna tråd får fortgå
Sov gott jag pallar ej mer

Min anläggning
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41668
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.3 sekunder. Snitz Forums 2000