Jag satt just och funderade på hur ofta det inte står på div tillverkares hemsidor, i press eller annonser att denna produkt väl kan mäta sig med andra i samma eller många gånger högre prisklass. Det känns som det är så vanligt att man börjar fundera på varför det finns så många dyrare produkter ( med samma sorts lovord) om nu d flesta under kan tävla med flerdubbelt dyrare?
Dessutom vilka produkter finns då kvar som "bara" är bra nog för sin egen prisklass, är de i sammanhanget att betrakta som sekunda då det finns så många "bättre" ? Och hur kan man isf motivera sitt pris med att bara vara bra nog för sin prisklass. Ni ser sälert vart jag är påväg med detta?
Inte helt olikt tvättmedel där konkurrenterna verkar ligga efter rejält...
Äger, driver och är engelholm audio (i Blekinge). Egna produkter, Krell, ARC. Akustikkonsultation medelst Svanå's produkter. Bara för att det går att hänga på väggen betyder det inte att den har bra akustiska egenskaper som främjar musikupplevelsen!