Author |
Topic  |
|
hal
RödaTråden vinnare
    
4171 Posts |
Posted - 2006/12/28 : 01:24:21
|
Idag är det konsert på Storan med Christian Kjellvander samt artisterna Annika och Maia från Hello Saferide.
Skall verkligen bli spännande, tror det blir en spännande och suverän konsert !
Förväntningarna är stora...
Återkommer i morgon efter konserten med mina intryck.
|
Veckans skiva, här ! |
|
Fisherking
Member
    
351 Posts |
Posted - 2006/12/29 : 01:35:45
|
Nyss hemkommen från Götet har jag några kommentarer.
Först Maia Hirasawa, vilken tös! Håller den kommande plattan samma standard som låtarna hon spelade ikväll kommer det att bli något stort av henne.
Hello Saferide började lite trevande men det toh sig undan för undan tyckte jag.
Kjellvanders musik är jag inte insatt i men han har en härlig röst. Trots att han ett tag försökte kvala in till VM i långa intron tyckte jag att konserten var trevlig, framförallt när han spelade på den akustiska gitarren. |
 |
|
hal
RödaTråden vinnare
    
4171 Posts |
Posted - 2006/12/29 : 02:04:47
|
Instämmer i stort med dig Fisherking. Absolut en trevlig konsert. Blev dock mer imponerad när tjejerna sjöng tillsammans. Duktiga tjejer med en del förvånansvärt bra texter som flyter bra. Bra ljud på konserten också i det stora hela, även om Kjellvanders röst ibland blev lite fel och till och med lät distad ibland.
Skön inledning av Kjellvander med fru. Vilken röst hon hade Therese Kjellvander ! Blev dock lite segt ett tag med likartade låtar och arrangemang. Fann magin i sex av låtarna, tre med Safe ride och tre med Kjellvander.
Skall jag klaga på något så är det dom irriterande digitala kamerorna som piper och stör ögonen med sina lysande skärmar. Ibland sträcktes ju tiotals kameror upp i luften och störde stämningen ! Verkligen dags att förbjuda dessa på ´konserter. Man är ju där för att njuta av musiken i första hand. Åtminstone jag ... Han som satt framför mig tog nog ett femtiotal bilder under konserten, undrar hur mycket han lyssnade ?
|
Veckans skiva, här ! |
 |
|
hal
RödaTråden vinnare
    
4171 Posts |
Posted - 2006/12/29 : 02:07:04
|
Vi skall nog lägga talangfulla Maia, Annika med Hello Saferide på minnet. Definitvt kommande grammis-kandidater i framtiden. |
Veckans skiva, här ! |
 |
|
Fisherking
Member
    
351 Posts |
Posted - 2006/12/29 : 11:22:24
|
Håller med dig fullständigt om kamerorna. Där jag satt var det ganska lugnt på den fronten men du skall se när Håkan Hellström spelar!
Det finns dock saker att göra för att inte störa folk runt om om man vill fota.
1. Använd inte blixten! Den när ändå inte fram till objektet på scen
2. stäng av pipljuden
3. fota enbart mellan låtarna
4. tejpa över alla dioder och ta en bit plast från en tunn svart sopsäck och klistra över skärmen. Du ser vad du riktar mot ändå och ljuset stör inte alla andra.
|
 |
|
|
Topic  |
|