HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 HiFi-diskussion
 Copy protected (igen)
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

kin
Starting Member

37 Posts

Posted - 2002/11/21 :  20:28:24  Show Profile Send kin a Private Message
Jag har den skivan mp3:ad. Det är inga problem alls att rippa skivor med dessa cdskydd.
Jag vägrar köpa skivor med det på. Betalade just en massa pengar mer för att köpa Covenants nya skiva på vinyl istället för cd endast för den på cd hade dåligt kopieringsskydda som strula för mina kompisar.
Detta trots att jag aldrig annars skulle vara villig att betala mer för att få en skiva på vinyl istället för cd.
Om detta kommer bli den nya standarden tänker dock jag börja köpa vinyl istället. Där det bara kommer på cd och inte på vinyl tänker jag börja stjäla. Jag har alltid annars köpt de skivor jag vill ha. Jag tänker dock inte stödja en så korkad ide. Skyddet gör ju uppenbarligen ingen nytta eftersom man kan hitta alla skivorna på nätet ändå.

Det ska vara FIRST [AND] LAST AND ALWAYS
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.41 sekunder. Snitz Forums 2000