Har nån hört det nya danska slutsteget ear 202. Det är det ett Icepower baserat slutsteg på 130w i 8ohm , 230 i 4ohm. För ca 3600SEK. En rolig detalj är att det bara väger 2,5kg enligt tillverkaren. Men det stora frågan årerstår: Hur låter den?
Ljudnörd med rötterna i Jönköping men pluggar nu akustik i Göteborg.
Billiga, kraftfulla, digitala slusteg är onekligen en trend som växer sig starkare. Spännande att se om det håller sig, och vilka intrycken från kritiker och konsumenter blir.
Storebröderna har ju fått bra kritik. Och allt annat som innehåller IcePower för den delen. Tripath och Hypex ligger ju inte långt efter i utvecklingen.
Man undrar vad som händer när Asiaterna börjar få koll på den nya tekniken. Kopiera och göra billigare är ju lite utav en tradition.
Ljudnörd med rötterna i Jönköping men pluggar nu akustik i Göteborg.