Jag har köpt biltema xlr kontakter och en tvåledar kabel skärmad som jag tänkte löda ihop. Stiften är märkta 1,2,3 hur kopplar jag röd,blå,skärm? Jag har sökt men ej hittat entydiga svar!
Tackar ludo! Första snokparet klar!4 kontakter 14,90 st! Kabel fick jag av lokale elgrossisten we Flex 2x0.75 skärmad skitsvår att lödaflyter inte ut på kabeln nåt bra!
Även om du redan är färdig med dina balanserade kablar så skickar jag en länk till sidan som jag använde. Bra bilder med förklaringar. http://www.minhembio.com/artikel.asp?aid=96
Håller med Mickeman, den hartz-baserade pennan är kanon. Använder båda varianterna på jobbet (dock inte från ELFA), det beror lite på vad man ska använda dem till. Den harts-fria till ytmonterade komponenter, den andra till resten.
När jag hjälpte en kompis löda ett parti överlastnings-skydd doppade vi kabel-ändarna i kopparsulfat-lösning. Det funkar det också. Fast, hur ofta har man det hemma...?