Kolla in en finsk affär där dom säljer memma, surdegslimpa osv. Dom brukar ha lite Umpa plattor, Eino Grön o sånt. Ivan är ju big hos finnarna så den kan du kanske plocka upp där.
Ja det är lite märkligt att IR skall vara så svår att få tag på. Dock köpte jag en skiva med honom i våras på en av dessa sk. reor som Åhlens har med jämna mellanrum. Tydligen är det vid sådana tillfällen man får passa på inom Sverige.
Annars går det att beställa skivor med IR genom Amazon, både den tyska och amerikanska.
Du verkar vara van vid finska delikatesser … Kul att höra! Memma äter man bara vid påsk tillsammans med grädde och socker, men surdegslimpa måste en tvättäkta finländare ha varje dag. Det är ju bra för magen och tarmarna med … *s* Det känner du väl till.
Saltgurka är inte dumt det heller. Särskilt efter sådana festligheter som vid denna högtidsstund som nu råder.