Kan någon hjälpa mig med en trivial fråga rörande en 9V 0 9V trafo?
Har börjat få tvivel i min användning av ovan nämnda trafo. Om jag kopplar en blå och svart (nollan) nog får jag 9 volt och om jag likriktar dessa så får jag en likriktad full våg.!?
Jag får inte ut halva vågen likriktad dvs tappar varannan sinushalva? Jag frågar för jag misstänker att jag har haft fel trafo eftersom jag bara nyttjar 9 volt och inte 18 volt med mittappningen so nolla. Någon som fattar vad jag menar?
Ab actu ad posse valet illatio - From the past one can infer the future
Normslt har du mitten på trafon som NOLLA. Därefter kopplar du en diod från vardera 9V-uttagen till en punkt som blir PLUS. Filtrera och du har drygt 9V (kanske uppemot 12-13V).
Har hittat svar på min triviala fråga och jag tackar för visat intresse....
Råkade titta på nätet på ett par sidor som hade en ganska svårtydd förklaring så jag blev osäker men jag har som sagt hittat svar. Dock skall man helst undvika att använda en mittappad trafo med en oanvänd tråd (flytande) då det kan orsaka ojämna spikar i den halva av trafon som man använder tydligen men det finns sätt att koppla det hela så att man får en fin jämn ström av elektroner.
Ab actu ad posse valet illatio - From the past one can infer the future
Japp, precis men jag glömde referera till just den bilden. No offence hoppas jag. Tackar i alla fall, nu skall jag bara se om det går att implementera på kretskort avsett för fyra dioder.
Ab actu ad posse valet illatio - From the past one can infer the future