Jag ska be en elektriker dra egen matning till min stereo. Min fråga är vad jag skall ha för kabel? Nån som kan länka till en bra prisvärd kabel? Har i dagsläget en I30 samt en naim cd som skall ha ström.
"The total harmonic distortion is not a measure of the degree of distastefulness to the listener and it is recommended that its use should be discontinued", Radiotron 3rd edition.
Jag själv har dragit en sk. dubbelsskärmskabel, med gott resultat. Du kan även ha ett litet separat normkapsling (säkringskåp) som du förr eller senare kan sätta in lite bättre säkringar oftast med guldpläterade kontaktytor och en form av runda säkringar. Eller vanliga termosäkringar och brytare. Se till att du drar kabeln direkt efter husets eller lägenhetens huvudsäkringarna och var noga med att inte dra parallellt med någon annan elkabel eller dyl. Från ditt nya lilla säkringskåp i slutändan av kabeln drar du till nya separata för ändamålet nya kontakter av special eller vanlig typ. Glöm inte att få anläggningen besiktigad av behörig elektriker för försäkringens skull. Lycka till
Jag har separat kabel hela vägen från skåpet utanför tomten. Och alldeles utanför har jag elbolagets transformator. Men i huset har jag gammal blyskärmad sexkvadrats femledare upp till ett inbyggt skåp i musikrummet. Sen går det vanliga skärmade 2,5-kvadratskablar runt omkring i väggarna till de uttag som är ämnade till audio.
Varje timmas spekulerande över sådant man inte kommer att märka nån skillnad av är en timma förlorad lyssningstid.