Platsen - en handbollshall i Stenungsund Syftet - att spela högt Resultatet - lyckat ! :)
Patrik (aka. SlaitH) är alltså först i världen med bygget av THAM15 MKII, och givetvis var vi ju sugna på att undersöka om MKII'an verkligen var den förbättring över orginalet som konstruktören hade tänkt sig, och undersökningen gav resultat.
Is that him? That's the buffet table. Well, how can we be sure unless we question it? The D just stands for digital. The amp turns itself on and off between notes to save power. Yeah! I love reading, and my head isn't even close to the shape of an egg! It's more the shape of an apple, or maybe an orange, but a BIG orange, more like a grapefruit really... Är klubbmästare i SVAVEL.
Säger ni det så... :) då fortsätter vi väl en bit till :)
Vad vi försökte ta reda på var alltså huvida de reflektorer som föreslagits och nu alltså även byggts, inne i horngången horngången, medförde någon form av förbättring, idén att sätta reflektorerna där de är kommer ursprungligen från australien.
Tanken med dessa reflektorer var att undertrycka en dipp som uppstår vid 175-180Hz, en del tycker att detta är ett smått fånigt tilltag då detta "problem" ändå ligger utanför arbetsområdet och således inte behöver lösas, men jag tycker nog annorlunda.
MKII är en förbättring, mätmässigt, upplevelsemässigt var vi båda överens om att denna dipp inte är något som man direkt slås av i verkligheten, delar man under 170Hz är den inte ens med i återgivningen, jag vill dock gärna se en jämnare respons en bit högre upp i registret för att medge delning till ett toppsystem baserat på 8-10".
Vi har mätdata, jag behöver bara ta hem ett program för att få fram graferna, Patrik använde ett freeware program som han fått via hometheatershack, när jag väl fått hem det ska jag gå igenom mätningarna och presentera dem här, jag är själv mkt nyfiken även om jag snabbt tagit del av det på plats.
SlaitH in action :
Dippen finns kvar, tyvärr, men den har minskat i djup med ca 10dB, mer om detta när vi ser mätningarna.
Det verkade även som om det element som Patrik valt att bestycka sina lådor med fungerar bättre, en rent spontan refelktion från min sida.
Patriks fina byggen granskas :
Det återstår dock att försöka lista ut vad som beror på MKII ändringarna och vad som beror på elementet, även detta ska vi behandla mer när vi ser graferna (nu har jag lovat rätt mkt, ingen press eller... :)
Som en parantes kan nämnas att det inom 24h från det att jag lade ut bilderna från övningen med MKII kom det ytterliggare ett förslag på medecin, redan kallad MKIII :
Men nu var det inte det som skulle behandlas, det ovanstående är ett sidospår som även det ska undersökas, men det ligger längre fram i tiden och inte någon annan någon annanstans tar tag i det, jag har försökt vara tydlig med att min konstruktion är öppen för alla att (försöka:) förbättra, det ända jag begär är att man delger ändringarna och resutlaten öppet.
Hoppas du tog chansen och mätte från 10m och 28,3V.
Du får gärna posta eller skicka mätfilen om du har möjlighet.
Is that him? That's the buffet table. Well, how can we be sure unless we question it? The D just stands for digital. The amp turns itself on and off between notes to save power. Yeah! I love reading, and my head isn't even close to the shape of an egg! It's more the shape of an apple, or maybe an orange, but a BIG orange, more like a grapefruit really... Är klubbmästare i SVAVEL.
Nä vi fick tyvärr aldrig gjort det, och de mätningarna som finns är inte kalibrerade eller körde vid något specifikt volttal. Utan det är rena mätnigar för att se hur de beter sig i registret.
Men jag ska till hallen med grejerna om ett tag igen, då kan jag göra några mätningar vid 100w och 10meter. Tror min multimeter tar RMS växelspänning.
Undrar hur hallen kommer att påverka mätningen, det är en fruktansvärd efterklang i hallen. Men det är inte så jättemycket resonanser, och de som finns borde hamna rejält långt ner i frekvens.
quote:Jag känner mig skeptisk mot den första vinklade biten i förslag till MK3.
Mina funderingar på samma tema är att man kan få en ökad assymetrisk belastning, samt att det kan vara för små avstånd för att göra någon påtaglig skillnad i refelktionen av vågen, kanske, men det vore mkt intressant att prova det stegvis.
SlaitH har redan börjat fundera på hur man skulle kunna "MKIII modda" en orginal eller MKII låda utan större kirurgiska ingrepp, en form av "uppgraderings kit" bestående av 4st mindre reflektorer som monteras in via cutouten, mkt finurligt och det borde faktiskt kunna göras.
Jag börjar i och med detta få en ökad förståelse för hur denna konstruktion fungerar, och framför allt hur den låter på lite nivå, även om vi inte tangerade några gränser på något vis så måste jag nog sträcka lite på mig och säga att de presterar mkt bra för sin storlek.
Ibland har man tur, mitt internetabonemang som jag tog över erfter den förre residenten under hans uppsägningsperiod, löpte ut igår, jag har alltås inget internet hemma på upp till 2 veckor, därmed kommer mina inlägg att vara få och inga bilder kommer läggas upp av mig under denna period, sorry... dumt antangende av mig att det skulle löpa månaden ut.
Jag tänker mig att det blir en strypning av andra reflektorn på bilden.. Om du mäter öppningsarean mitt för reflektorn så ser du att den blir mindre mitt för och större både innan och efter.. detta borde kunna ha en påverkan i frekvensgången...Skulle kanske gå att simulera ?
"syftet är som sagt att efterlikna ett transistorsteg.."
Det var det som togs med i beräkningen när jag byggde MKII alla 45gradare är så stora så att de inte stryper horngången någonting.
Det som jag tänkte testa så småningom är att sätta en 45:a i första kröken, huruvida det snedbelastar elementet eller inte vet jag inte. Sedan så kanske det inte behöver vara exakt 45grader, utan något brantare så att säga. Bara man bryter den stående vågen uppåt i horngången, antar jag.
Det kanske räcker att sätta i en kluven 45x45mm eller något sådant.
SlaitH, denna tråd är på sätt och vis egentligen mer din än min, det är ju du som byggt och testat, så om du vill/har tid lägga upp lite bilder i min frånvaro så kör hårt.
Det känns ibland lite överspännt det här med "MK hit och dit", men det föll sig så och nu är det lite sent att backa, ursäkta detta lite OT liknande inlägget.
Tillbaka till SlaitH's finfina MKII'or :) (sorry)
Ett par intryck från min sida, SlitH's lådor upplevde jag hade mer fart och attack än orginalen, jag vill nog påstå att de är väl i klass med det jag tidigare bekantat mig med i form av konventionella frontladdade horn, en jämförelse med THL818 (Turbosound) hade varit intressant, jag tror dock att slaith's lådor har mer djup i det fallet.
Det som var lite av en uppenbarelse var tillfället när slaith drog igång messuhga (hur det nu stavas...) med lite dubbelstampad baskagge i högt tempo, det knackade till duktigt i kroppen vid smattret av anslagen, hans lådor hängde verkligen med där, sådan "snabbhet" eller attack har jag inte upplevt från dessa lådor tidigare, klart kul, och detta var om jag minns rätt vid tangerad klippnivå.
Likaså drar jag mig till minnes ett intro med lite djupare bas då vi då hajjade till över att de trotts simuleringarna (och mätningarna) verkade kunna återge hyffsad djupbas också, jag är medveten om att detta är upplevelsemässigt och inte vetenskapligt baserat, men jag skanade inte något djup i basen.
På det hela taget, med tanke på sin ringa storlek och bestyckning presterade de imponernade bra, och med lite mer effekt och mindre efterklang i lokalen hade jag nog haft ett leende på läpparna än idag :)
Jag har aldrig hört någon annan subb som kan återge det hårda "knacket" i dubbelkaggar med sån renhet, slagkraft och väl utmejslad definition, som bra, ej för djupt avstämda, THar. Fullstora horn kanske gör det ännu bättre, men jag orkar inte med allt för många m3 baslådor.
Vet inte om du nämnt vilket element det är. Men gissar på 15PLB76?
Jag gillar verkligen grillen på dessa horn. Får nästan göra något liknande själv.
18dB/oct för högpass kan fungera. Är ganska ovanligt för programmaterial att ställa till det på normala nivåer. För lågpass skulle jag vilja ha minst 24dB. Men det är klart, pillar man lite går det nog att få till. Beror ju också på vad man delar mot upptill.
Is that him? That's the buffet table. Well, how can we be sure unless we question it? The D just stands for digital. The amp turns itself on and off between notes to save power. Yeah! I love reading, and my head isn't even close to the shape of an egg! It's more the shape of an apple, or maybe an orange, but a BIG orange, more like a grapefruit really... Är klubbmästare i SVAVEL.
Det elementet som jag har i mina MKII är 15PS76, betydligt billigare än storebror och ger i princip samma frekvensgång.
Grillen gjorde jag av rostfritt rör som jag försänkte M6 muttar i och sen hårdlödde dem med silverlod. Polering i svarven och finkapning på plats i lådan, dessa sitter med försänkta insex från utsidan. Det syns ganska bra på bilden där halva mitt ansikte är med också.
Tanken var att det skulle skydda mot fötter, flaskor och annat som kan tänkas gå till attack när man är ute med grejerna.
Meshuggah - Bleed funkar riktigt bra faktiskt, dock så är det inte så himla subbig bas. In flames - Mirror#180;s truth har riktigt bra baskaggar, och har man lite för dåligt gruplöptid i sitt system så låter det som en gröt. Men har man hyfasde doningar så ska man i princip höra varje anslag för sig.
Ska man inte köra längre än upp till 80Hz så lär det duga gott med 18dB/okt, jag kör mina upp till ca 170Hz 24dB/okt och det funkar bra, skulle vilja köra brantare delning men mitt filter tillåter inte det. Nytt kommer att inhandlas om ett litet tag.
Jag kör det så högt för att få med kicken i subbarna, helt enkelt avlasta topparna så mycket det går.
När vi gjorde vårat test så kunde vi tyvärr inte blåsa ur basarna ordentligt, pga att mitt steg helt enkelt inte klarade att krama ur sig mer än 650Watt per kanal. 325 per element är för lite, jag ska göra ett test med en låda och bryggat steg. Då borde jag iallafall kunna maxa ur en av lådorna, med lite mätningar på utgången på steget så går det ju att räkna fram ungefär hur många watt det handlar om. Så småningom är det nog dags att köpa ett bättre där också, men det kommer ännu längre fram. Plus kanske några baslådor till, 2 eller 4 kanske? Det blir ganska lagom att ge det kommande steget 2,66ohm, då borde jag få ca 2KW att dela över 3lådor per kanal. Det ska nog räcka till för att få lådorna att sträcka ut ordentligt.
Får se vad Anders kommer fram till på sitt håll kring de olika MK varianterna, jag ska se till att kapa några bitar och prova en variant av MKIII utan den främre delen, och kanske inte 45 grader utan närmare 30 eller så för att inte krympa horngången för mycket. Det borde gå att sätta fast dessa bitar lite provisoriskt för att göra några mätningar, vet inte riktigt med vad bara. Pyttelite lim kanske? Så man kan bryta bort dem lätt ifall det inte gör så stor skillnad.
För övrigt kan jag helt rekommendera att bygga dessa lådorna, de spelar riktigt bra. Djup är heller inget som saknas, vilket man lätt skulle kunna tolka från simuleringen.
Men man måste vara beredd att ge dem lite kraft, då kommer de verkligen till sin rätt. Fast å andra sidan så funkar det kanon för Anders med hans små LAB steg, och de spelade vverkligen bra i den stora hallen. Men det märktes ändå skillnad när vi gav dem lite mera kraft.
Hmm, bilden i B&Cs PDF är i så fall fel då bilden visar en magnet som är större för 15PS76 än på din bild. Oh well.
Is that him? That's the buffet table. Well, how can we be sure unless we question it? The D just stands for digital. The amp turns itself on and off between notes to save power. Yeah! I love reading, and my head isn't even close to the shape of an egg! It's more the shape of an apple, or maybe an orange, but a BIG orange, more like a grapefruit really... Är klubbmästare i SVAVEL.
quote:Meshuggah - Bleed funkar riktigt bra faktiskt, dock så är det inte så himla subbig bas. In flames - Mirror#180;s truth har riktigt bra baskaggar, och har man lite för dåligt gruplöptid i sitt system så låter det som en gröt. Men har man hyfasde doningar så ska man i princip höra varje anslag för sig.
Ska man inte köra längre än upp till 80Hz så lär det duga gott med 18dB/okt, jag kör mina upp till ca 170Hz 24dB/okt och det funkar bra, skulle vilja köra brantare delning men mitt filter tillåter inte det. Nytt kommer att inhandlas om ett litet tag.
Jag kör det så högt för att få med kicken i subbarna, helt enkelt avlasta topparna så mycket det går.
Det fungerar alltså så pass högt upp i frekvens, verkar annars som många TH brukar ha en rejäl dipp vid 180-200Hz. Man får kanske dela vid 100Hz och 18dB/okt istället för att vidbehålla slagkraften i kaggarna. 15" är dock lite förstort för mig, 10"s version bör vara mer passande. Finns det någon bra, beprovad 10" TH att kopiera?