Skulle löda mina spolars grova trådar på kretskort. Det blev "sjöar" med tenn innan jag fick kontakt. Nästa kort blev hållarplatta och lödde trådarna ihoplindade vilket funkade direkt. Vad skulle jag gjort för att lättare få fäste på kortet? Har försökt lägga in bilder på eländet men efter en timma med ledning av FAQ ang inläggning av bilder gav jag upp. Tips om detta mottages också tacksamt!
Oxiderad koppar på kretskortet, för klen lödkolv, dåligt med fluss i lödtennet, lack kvar på koppartråden till spolen....... Kan bero på mycket, men jag gissar på att lödkolven/spetsen var i klenaste laget!
/R
The probability of someone watching you is proportional to the stupidity of your action. - A. Kindsvater
Tänk på att det oftast är bast att unvika att löda direkt till ex. stora massiva jordplan. Detta av de enkla anledningen att koppar leder värme mycket bra vilket i praktiken betyder att man måste värma upp hela jordplanet; det är av den anledningen man ofta ser till att det finns en "stig" med hål i jordplanet runt där man ska löda.
Sedan är det ofta en bra idé att förtenna kablen INNAN man löder till kretskortet, dock bör man i så fall helst använda extra flux när man löder fast kabeln(det i min mening bästa fluxet är det som ser ut som och har samma konsistens som rödvinbärsgele, dock svårt stt få tag på).
quote:Tänk på att det oftast är bast att unvika att löda direkt till ex. stora massiva jordplan. Detta av de enkla anledningen att koppar leder värme mycket bra vilket i praktiken betyder att man måste värma upp hela jordplanet; det är av den anledningen man ofta ser till att det finns en "stig" med hål i jordplanet runt där man ska löda.
Det har jag aldrig tänkt på, bra tips. Det borde förhindra att man värmer upp redan gjorda lödningar igen och på så sätt minimera risken för kallödningar.
"syftet är som sagt att efterlikna ett transistorsteg.."