Author |
Topic  |
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
Posted - 2007/01/16 : 16:38:21
|
Jag tycker gott att CH kunde posta bilder på sin helt fläktlösa dator...  |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
ers
Member
   
194 Posts |
Posted - 2007/01/25 : 10:44:13
|
Jag kan bara rekomendera Zalman Reserator 1PLUS. Köpte den i förrgår och är OTROLIGT nöjd med den. Kyler riktigt bra och låter ingenting !!!
Helt sanslöst smidigt, och fungerar mycket bra till min HTPC...
Kan lösa bilder om någon vill se hur det ser ut... |
Mvh Anders |
 |
|
MartinM
Starting Member
4 Posts |
Posted - 2007/01/26 : 09:09:53
|
Gör som jag! Kör helt passiva kylblock med heatpipes. Har inte en enda fläkt i min låda.
http://www.tystpc.nu/sida.php?s=mcubed
Jag kör följande Silent nightjar helt passivt nätagg AMD AM2 Athlon 64 x2 4600+ Grafik Nvidia 7950GT 512Mb 2Gb ram 500Gb HD
CPU, GPU och moderkorts brygga är passivt kylda med heatpipes. Fick göra om montering till CPU kylaren några gånger innan det blev bra värme kontakt plus att det är lite trångt att montera allt. Bra resultat!! Det ända som låter är hårdisken och dvd spelaren när man har någon i. Tänkte byta HD till en flash drive när det finns till ok pris och lägga OS och swap på den.
|
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
|
Lovan
Member
    
3166 Posts |
Posted - 2007/01/30 : 14:56:31
|
quote: Ja,och det blir inte lika dyrt,men bättre i många fall,som sagt stoor kylare kan man köra passivt(utan fläkt),finns killar som gör block och hdd kylare själv och säljer på olika datorforum,som är 10ggr bättre än de man köper i butik,större nipplar,kanaler mm.Bara fråga på forumen.
Du får gärna säga någon som tillverkat ett bättre block än Storm Jag kör själv med vattenkylning till processorn. Har ett värmepaket som kylare som går passivt med min varma cpu(Pentium D). Har planer på att eventuellt köra mitt grafikkort vattenkylt. Dock kommer jag byta till en "riktig" radiator från en 740 då.
Vet inte om det står i nån av länkarna men hårddiskarna går att tysta ner väldigt mycket genom att hänga upp dom i nåt. Jag använder själv grova resårband och en 12cm fläkt framför som går på 5V för att tysta ner den.
|
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
Posted - 2007/01/30 : 15:45:20
|
quote: "riktig" radiator från en 740
Hur är WAF på såna lösningar?  |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
Lovan
Member
    
3166 Posts |
Posted - 2007/01/30 : 17:54:45
|
Jag har inte det problemet 
En liten sak som bör tilläggas, när man säger passivt om vattenkylning så menar man fläktlöst. Man har fortfarande en pump. Pumpen låter oftast väldigt lite och mer behagligt än fläktar gör.
|
 |
|
Ryssen
100.000-klubben
    
8886 Posts |
Posted - 2007/01/30 : 18:40:44
|
quote: Gör som jag! Kör helt passiva kylblock med heatpipes. Har inte en enda fläkt i min låda.
Är det Noctua NH-U12 du använder?Vad motsvarar en Athlon 64 x2 4600+ i Mhz?Provat klocka något? |
Learning by burning.. You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
|
 |
|
Lovan
Member
    
3166 Posts |
Posted - 2007/01/30 : 20:47:53
|
quote: Tänkte byta HD till en flash drive när det finns till ok pris och lägga OS och swap på den.
Swapen vill du inte ha på ett flashminne. Inte om du kör windows i vilket fall. Vänta tills dom fått ut prisvärda DRAM-hårddiskmoduler istället. |
 |
|
templar
Member
  
89 Posts |
Posted - 2007/01/30 : 22:08:22
|
Jag har också en mCubed HFX Classic i silver som HTPC som jag är rätt nöjd med, förutom priset på kalaset. Det som stör mig mest är att dvd-spelaren (Pioneer DVR-111 om jag inte minns helt galet) inte är så tyst som jag hade hoppats på, även när jag använder mig av program som ska sänka hastigheten.
Har någon koll på vilka/vilken DVD som man kan få att låta minst? |
La chispa adecuada
|
 |
|
Marc
Member
    
759 Posts |
Posted - 2007/02/11 : 00:50:19
|
Jag har en fläktlös dator från Tranquil PC, som endast kyls med kylflänsar. Funkar hur bra som helst.
Hårddisken - 2,5 tum dvs notebook-storlek - bytte jag nyss från en smattrande Toshiba till en tyst Samsung Spinpoint.
http://www.tranquilpc-shop.co.uk/acatalog/entry_via_cd.html
|
Tranquil PC T2e -> HagUSB -> i2Digital X-60 -> Audio Aero Prima DAC 24/192 -> Acoustic Zen Absolute -> Berning ZH270 / Gryphon Callisto 2100 -> Acoustic Zen Satori -> Focal-JMlab Micro Utopia Be |
Edited by - Marc on 2007/02/11 00:50:58 |
 |
|
tommypeters
Medlem i AÖ
    
1020 Posts |
Posted - 2007/02/11 : 13:28:01
|
Plextor är allmänt de DVD-spelarna som har bäst byggkvalitet och bäst chans för lågt ljud, de har ett liknande program som Pioneer för att sätta en lägre maxhastighet. Gummibrickor/gummiupphängning hjälper ju inte lika mycket som på en hårddisk, men ett billigt sätt att få lite mindre ljud. Men enda sättet att är egentligen att man, innar man ska titta på filmen, läser in den från skivan till hårddisken. |
Meridian G98DH/G68ADV/DSP5000C/D1500/DSP33 BC Acoustique ACT A3 NuForce Ref8.200W Velodyne DD-15 & DD-12 |
 |
|
IHiFi.se
Member
   
190 Posts |
Posted - 2007/02/11 : 14:11:43
|
Jag måste rekommendera ett bra tystat chassie, Antec P-180. Jag använder det och det gör sitt jobb mycket bra. Grafik (X1900XT) och CPU (core 2 duo 1,86 ghz) har fläktar från Zalman på lågvarv. Nätagget är på 550 w från Tagan och hörs inte på normalt lyssningsavstånd. Det enda problemet är att en av de inbyggda fläktarna har blivit skev och väsnas lite. Jag räknade dock med att byta ut dem när jag köpte burken. Någon som har tips på tysta 12 cm fläktar?
Ett tips till den som köper ett P-180 är att välja ett nätagg med extra långa kablar och där man kan lossa de kablar som inte används. Det blir mindre krångel vid installationen och bättre luftgenomströmning. |
Driver www.ihifi.se
Compact / Swans / G&W / Xindak / Original / E&T / Yarland
|
Edited by - IHiFi.se on 2007/02/12 21:44:13 |
 |
|
ztenlund
Administrator, RödaTråden-vinnare, 300.000-klubben
    
8779 Posts |
Posted - 2007/02/11 : 14:27:10
|
DVD-brännaren från LG (GSA-H42L) som jag satte i nyss är förvånansvärt tyst när man spelar DVD, den hörs knappt alls när den varvat ner efter en kort stund. På full fart låter den såklart en del men den väser på ett mer trevligt sätt och tjuter inte så förbaskat.
Anledningen till att jag överhuvudtaget satte i en DVD-brännare var att den gamla DVD-läsare från ASUS (Pioneermekanik) tjöt något otroligt vilket drev mig till vansinne. Stod knappt ut med att installera något från skiva med den.
Sedan har jag en CD-brännare från Plextor (Premium) för att bränna cd-skivor och rippa med EAC. Den är bättre att spela vanliga cd-skivor på då den varvar ner ordentligt av sig själv, något DVD-brännaren av någon idiotisk anledning inte gör trots att den gör det på DVD... Det senare verkar vara standard på både DVD-brännare och läsare, har inte haft en enda som varvat ner själv när man spelar cd.
Hade jag varit ute efter en brännare (det blev bara en bonus) och inte en läsare så hade jag nog skaffat en Plextor då jag har goda erfarenheter av deras cd-brännare som jag har haft flera stycken av. Tyvärr såg jag ett pressmeddelande för ett tag sedan som antydde att Plextor kommer sluta tillverka egna DVD-brännare pga att marginalerna krymper. |
Har du synpunkter på något? Hör gärna av dig via PM!HiFiForum.nu's Artikelregister | Regler |
 |
|
Bernt Jansson
400.000-klubben
    
19763 Posts |
Posted - 2007/02/11 : 14:42:03
|
Jag har Plextor PX-712A och är mycket nöjd med den. Jag har ställt ner uppspelningshastigheten med AnyDVD. Hörs inte längre. |
MVH Bernt Mitt system
"Det enda man kan vara praktiskt taget säker på är att en rak tonkurva alltid är fel." - Ingvar Öhman
Jobbar för Jorma Design och gillar bashorn
|
 |
|
tommypeters
Medlem i AÖ
    
1020 Posts |
|
konraqu
Member
    
211 Posts |
Posted - 2007/02/12 : 16:04:47
|
quote: http://www.kylning.com/product_info.php/products_id/1296
Jag köpte en sån, den är inte så tyst som jag hoppades på, köp hellre en vanlig tyst billigare fläkt och kör den på 5-Volt. Den gick inte igång på 5-Volt, fick mata den med fläktkontakten på moderkortet för att den skulle snurra... När den kör på full matningsspänning låter den faktiskt en smula... quote: Jag måste rekommendera ett bra tystat chassie, Antec P-180
Den funkar säkert bra, polaren kör med P150, den är klockren, verkligen tyst, han har dock ett bequiet-nätagg i sin. Min Antec Sonata II är inte alls lika tyst...Här är en bild på originalfläkten i min Sonata:
 |
Edited by - konraqu on 2007/02/12 16:10:15 |
 |
|
Lovan
Member
    
3166 Posts |
Posted - 2007/02/12 : 20:29:07
|
P-180 har sina nackdelar också. Kvaliten lever inte riktigt upp till priset tycker jag. Sen är den lite onödigt trång och är kinkig över nätagg då kablarna inte alltid räcker. Nexus fläktarna tycker jag är riktigt trevliga för priset. Kör man dom på 5 eller 7V så är dom helt klart användbara  |
 |
|
Ryssen
100.000-klubben
    
8886 Posts |
Posted - 2007/02/12 : 20:48:21
|
Konragu:Den kylaren som visas på bilden,har du kört den utan fläkt? |
Learning by burning.. You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
|
 |
|
konraqu
Member
    
211 Posts |
Posted - 2007/02/13 : 09:15:59
|
quote: Den kylaren som visas på bilden,har du kört den utan fläkt?
Jäpp, den enda fläkten (förutom den i nätagget) är en chassifläkt, diskarna är på 33-34 grader, jag använder den som slimserver samt webserver. Den sköter givetvis också skrivaren samt samba (fileserver).
 |
Edited by - konraqu on 2007/02/13 09:48:03 |
 |
|
johan.björklund
Reportage-Harry -05 & -07, 100.000-klubben!
    
20859 Posts |
Posted - 2007/02/13 : 09:40:00
|
quote: Men enda sättet att är egentligen att man, innar man ska titta på filmen, läser in den från skivan till hårddisken.
Deamontool är som gjort för det. Läser dom flesta imagefiler som finns. Snabbt o enkelt 
|
>musik förmedlingen< Medlem av det Skånska välljuds sällskapet eoJEUD
|
 |
|
Ryssen
100.000-klubben
    
8886 Posts |
Posted - 2007/02/13 : 13:05:19
|
Och vill man inte göra imagefiler,så går det bra att "rippa"VOB filerna och visa med t.e.x Power DVD. |
Learning by burning.. You say that you can read my mind--Be careful of what you might find. -Ozzy-
|
 |
|
MartinM
Starting Member
4 Posts |
Posted - 2007/02/16 : 10:47:20
|
Japp fast jag har den hel svarta lådan.
Det finns nu även en mindre låda men då behöver man rasierkort och sedan kan man nog inte trycka i lika bra grafik och cpu med tanke på kylningen. |
 |
|
MartinM
Starting Member
4 Posts |
Posted - 2007/02/16 : 10:50:21
|
Varför inte swap på flash/dram/solidstate/disken? |
 |
|
MartinM
Starting Member
4 Posts |
Posted - 2007/02/16 : 11:16:15
|
Det är mCubed jag använder. 4600+ är 2.4GHz klockfrevens. Jag köpte också 65W model (ADO4600...) istället för den vanliga 89W. Den var typ 200:- dyrare då. Jag har inte överklockat däremot sänkte jag core spänningen istället för lägre effekt förbrukning och värme. Jag har min i ett stängt skåp så ogivnings tempen blev snabbt runt 60grader i skåpet vilket inte CPU:n gillade. Så jag tog bort baksidan så jag hamnde runt 35 istället. Grafikkorts core tempen ligger runt 80-85grader då man kör grafik tunga spel och CPU tempen hamnar uppemot 75grader. Detta är absolut inga problem dessa skulle lätt klara uppemot 120grader i temp om man höjer core spänningen. Även om de flesta tillverkare specar typ Temp max till 80grader för CPU:n och kanske 110 för GPU:n
DVD:n låter klart mest men endast precis när den startar läsningen då den verkar spinna upp skivan rätt mycket innan den inser att det är en film och den endast behöver läsa i 1x speed. Tyvärr kommer jag inte ihåg vilken model det var tror det var en pioneer DVR-111. Så i efterhand hade jag lätt lagt 300:- mer som förhoppningsvis hade varit lite tystare.
HD:n har gummiupphängning och ljudisoleradlåda, dock så är ju windows expert på framentera disken så det blir en del ljud. Det är detta jag hoppas undvika om man använder flashdrive.
Nackdelen med system är ju klart priset och man skall ju inte ha tummen mitt i handen om man monterar grejorna själv.
|
 |
|
Topic  |
|