Nytt från Slim Devices (Squeezebox 3) är den audiophile modellen TRANSPORTER. Den har mycket högklassiga strömreguleringar av tre Walt Jung typ superregulatörer för analoga segmenter och även en super-DAC inklusiver. För att konkurrera med de bästa CD-spelare i världen. Direkt med kabel eller WLAN från HDD till din Hifi. För hyggligt bra pris!!
Även paketoffert: Transporter & Exposure 2010s slutsteg - fråga!
Fråga prislistorna med e-mejl: kuvan at musiikin.com
OBS!
Vi har nu också den bästa servern för din musik!
Infrant Technologies Nyhet, ReadyNAS NV+
1 Terabyte som standard (4x250 Gb), eller större, eller helt utan disk. Supersnabb X-RAID - kan även servera numera SB3'or eller Transportrar samtidigt. Lätt att kopiera för säkerhet.
Mycket små, mycket tyst, mycket snabb och helt pro byggkvalitet.
Programvaran är samma till squeezebox och transporter, dvs den fungerar med en NAS. Inget att rekommendera då det verkar bli väl segt och tex inte klarar av realtidskonvertering från flac till mp3 (bra om man bara har sketet adsl som en själv och vill lyssna på jobbet)... kör en server i en garderob någonstans istället!
Just ReadyNAS-en är väl lite snabbare än de andra då den kan byggas ut med mer minne (om det inte är något specifikt för "NV+" som jag läst om, jämfört med "NV" som nämns här - vet inte ens om det verkligen finns två olika modeller).
...men hur kan den kallas "mycket tyst"...?
Meridian G98DH/G68ADV/DSP5000C/D1500/DSP33 BC Acoustique ACT A3 NuForce Ref8.200W Velodyne DD-15 & DD-12