Jag velade med basarna på mina gamla kappa 90 så att skumkanten släppte.limmade fast dem med "riktigt" kontaktlim.Det funkade utmärkt inget smälte eller så de spelar utmärkt hos ett par släktingar ännu.
Jag har testat vatten baserat kontaktlim en gång...men jag tyckte inte det var samma kraft i det som det är i det med starka kemikalier
Jag har använt vattenbaserat kontaktlim För att vara säker på att inte kanten ska lösas upp av limmet. (Casco Contakt-3880) Limmet kan penslas på och jag brukar lägga på mycket lim ty då har man så där en femton tjugo minuter på sig att justera om det behövs. Överflödet torkas lätt av med en mycket lätt fuktad trasa.
Jag fick med Casco Kraft när jag köpte skumkanter av LH-Högtalarservice. De brukar använda det limmet. Det torkar inte så snabbt utan man kan göra smärre justeringar.