En liten iaktagelse man gjort gängse simuleringsnormer inte stämmer så värst med verkligheten är t.ex. XLS-10 som enligt simulation skall fungera ypperligt i en 20 liters låda vilken den sannerligen inte gör i verkligheten.
Visst den hamnar någorlunda i paritet med simulation när den belastas med maximal effekt, låt säga 2-300 watt men under normala 5-25 watt hörs den inte äns och än mindre är i närheten av dess nedre frekvens.
Det har väl förmodligen med att göra att man konstruerat en alldeles för tungt membran i förhållande till area och motor.
I mitt fall vad det gäller xls så fick jag helt enkelt lösa det med en större låda (45 liter) för att få en normal volym-respons i dom nedre regionerna. Inte helt smärtfritt då det gav ett litet men ändå frekvensmässigt pucklad ljudbild.
Provade även lt-transform (25hz) på en 20 liters låda men det gav samma skräpresultat tidigare simuleringsprogram gett dvs. massor effekt innan det gav resultat (över 300 watt). Kanske är Linkwich glad men praktikern och öronen säger något annat.
Undrar om det här kan stämma någorlunda då "Avser Lyeco LP1511KGR
150l och avstämning vid 20Hz (ca 26cm lång 4"-port) ger en snygg avrullning med en -8dB-punkt vid 20Hz. Det är något bättre än vad man behöver normalt i ett rum då man får en ökning vid låga frekvenser.
Då har man en avstämning som ligger lite högt för att man ska få en perfekt symmetri för hur mycket membranet rör sig vid pucklarna runt avstämningen men eftersom det lägre rörelsemaximumet ligger vid 8.5Hz så tror jag inte det blir något egentligt problem!