Köpte en Mirage LF-100 begagnad och vid ankomsten fungerade den inte. När jag plockade isär den upptäckte jag att säkringen var skadad. Är det någon som vet vilken typ av säkring man skall använda och var man hittar en sådan.
Jag kan i stort sett inget om elektronik, men jag upptäckte även att en del av en komponent i förstärkardelen verkar saknas. De är på ena kanalen som en svart "hätta" som sitter över två "stift" saknas (se längst ner till höger på kretskortet på bilden). Samma fråga gäller där: Vad är det för komponent och var hittar man en ny sådan.
Shengya CD-S10MkII - Analog Research Golden Raincoat - CAV A12 - Xindak FS-5 - Audio Pro Avanti A.100
Står det inget på säkringen? Det är inte säkert du behöver en bygel(som jag antar att du syftar på) behövs just där. Kan du inte kontakta mirage och fråga?
Fick svar från LN Högtalarservice som servar Mirage:
"Hej Per Jag tror att säkringen skall vara 2A. Den svarta kåpan är en Bygel som bara ska sitta på ena sidan. Det är ju faktiskt bara en kanal på steget, Olle"
Det förklarar ju frånvaron av bygeln!
Säkringen hade lossnat från sitt fäste under transporten och skadats, så den var inte brunnen. Däremot kan man ju undra hur paket hanteras ibland.
Shengya CD-S10MkII - Analog Research Golden Raincoat - CAV A12 - Xindak FS-5 - Audio Pro Avanti A.100