Har nyss införskaffat kabel silk tror jag den heter. Den har fyra ledare. Köpte sen spadar till förstärkar änden o bananer till högtalaränden båda dessa har två små skruv som låsning för kardeler. Min fråga är det bättre att löda?
Ren mekanisk kontakt är det bästa. Lödningen hjälper till att "täta" Runt förbindingen så den blir mekaniskt stabil och så inte syret i luften kommer åt förbindningen. Var noga med att få kontaktytorna rena från oxid fett o gammalt lödtenn. Slipa med sandpapper eller fila. Isporpylalkohol är bra att tvätta med. Går att köpa på apoteket. Tops är bra att ha till hands.
++ äger och driver Creative Audio++ ++Stockfisch-records++Turtle-records++SCR-Records++C.E.C++MusicHall++Ayon++Lumen White++Agile Multimedia o. ström++Pentagon++Krell++DP++Phonar Högtalare++Fadel ART kablar++ViaBlue++Aqvox++Dynavox++T.A.C++Dual++