Behäver jag spackla MDF:en innan jag fanerar den för bra resultat? Skarvarna blir väldigt bra med endast slipning, kommer dessa synas ändå genom faneret om jag ej spacklar?
Inte om de inte är väldigt framträdande (nivåskillnad. Så länge man har en jämn yta kommer de inte att synas. Och skulle det vara ett "glapp" där limfogen ligger behöver man inte spackla såvida den inte överstiger någon millimeter. Men är du osäker, ta det säkra före det osäkra. Det kostar så lite tid och pengar och resultatet blir garanterat bra.
/Frez
"Det största som jag har sett på en Islandshäst är Sune Mangs."
Jag har märkt att MDF:en växer en aning när man tar in den i ett varmare rum/lokal, så jag brukar låta lådan stå inomhus några veckor efter limningen. Och sedan slipa en gång till för bästa resultat.